طاق کسری توسط چه کسی ساخته شده است؟

طاق کسری یکی از آثار تاریخی به جا مانده از حکومت ساسانیان در زمان ایران باستان است که در حال حاضر در کشور عراق قرار دارد. در ساخت این بنا معماران ایرانی از کمترین ابزار و امکانات استفاده کرده‌اند و به همین دلیل امروزه از طاق کسری با عنوان شاهکار مهندسی ایران باستان یاد می‌شود. این بنای تاریخی از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری طاق نما در زمان ساسانیان به شمار می‌رود.

پس از گذشت سالیان دراز و تغییر در مرزبندی کشورها، طاق کسری که در گذشته در قلمرو حکومت ایرانیان قرار داشت، از ایران جدا شد. بی‌توجهی به این بنای تاریخی در طول سالیان اخیر سبب بروز آسیب‌های جدی به طاق کسری شده است. در گذشته ایوان مدائن ورودی کاخ کسری بود؛ اما در حال حاضر جز طاق کسری چیزی از این بنای تاریخی عظیم باقی نمانده است. ایوان مدائن یا طاق کسری از برجسته‌ترین جاهای دیدنی عراق است که قدمتی بسیار دارد. اگر می‌خواهید با این اثر تاریخی منحصربه‌فرد، شگفتی‌های معماری و داستان ساخت آن آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه می‌خواهید درباره طاق کسری بدانید:

طاق کسری (ایوان مدائن)

نمای طاق کسری و دیوار کناری آن از دور زیر آفتاب

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

طاق کسری که از آن با عناوینی مانند طاق خسرو، ایوان خسرو و ایوان مدائن نیز یاد می‌شود، یکی از زیباترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران حکومت ایران باستان به شمار می‌رود که پس از گذشت سال‌های طولانی امروزه در کشور عراق قرار دارد. این اثر تاریخی برجسته را می‌توان یکی از ارزشمندترین بناهای به جا مانده از زمان حکومت ساسانیان دانست.

طاق کسری از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری ایران باستان است که امروزه در کشور عراق قرار دارد

بر اساس متون پهلوی به جا مانده از زمان‌های دور، کاخ کسری و ایوان مدائن در زمان پادشاهی شاپور اول، یکی از پادشاهان مشهور ساسانی ساخته شدند؛ اما بسیاری از باستان شناسان زمان ساخت این بنای تاریخی را مربوط به دوره حکومت اشکانیان می‌دانند و گسترش، بازسازی و توسعه این بنا را به زمان حکومت ساسانیان و زمان پادشاهی انوشیروان ساسانی نسبت می‌دهند.

بنای طاق کسری شباهت زیادی به دیگر آثار تاریخی به جا مانده از سده سوم میلادی دارد، به همین دلیل این بنا را نمونه‌ برجسته از معماری دوره ساسانی می‌دانند. قدمت این بنا به حدود ۲۰۰۰ سال می‌رسد. طاق کسری که در حال حاضر در ساحل شرقی رود دجله قرار دارد، بلندترین طاق خشتی جهان بدون قالب، ساخته شده به دست انسان در زمان‌ باستان محسوب می‌شود. ارتفاع ایوان مدائن در حدود ۳۷ متر، عرض دهانه آن ۲۵ متر و عمق آن در حدود ۵۰ متر و نمای آن پوشیده از آجرهای زرد رنگ است. ‌

دیوار کناری طاق کسری از نمای پایین

منبع و عکاس: ناشناس 

ایوان مدائن بخشی از کاخ سلطنتی بزرگی بود که اندازه آن را امروزه در حدود ۳۶۵ در ۲۷۵ متر تخمین زده‌اند. طاق و کاخ کسری پس از حمله اعراب به ایران آسیب‌های زیادی دیدند و بخش‌های گسترده‌ای از آن‌ها ویران شدند. اطراف این کاخ نیز آثار تاریخی دیگری وجود داشته‌اند که در حال حاضر تنها خرابه‌هایی از آن‌ها باقی مانده‌ است. این آثار تاریخی که در گذشته بخشی از عمارت کسری بودند، شامل تل حرم کسری و ساختمان خزانه می‌شدند.

طاق کسری کجاست؟

نمایی از داخل طاق کسری و سقف ریخته آن

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا، عکاس نامشخص

طاق کسری در حال حاضر در کشور عراق و استان دیاله قرار دارد. این اثر تاریخی در فاصله ۴۰ کیلومتری از جنوب شرقی شهر بغداد و در ساحل شرقی رود دجله واقع شده است. در زمان ایران باستان قلمرو حکومت ایرانیان بسیار گسترده بود. بخش زیادی از مناطق تحت حکومت پادشاهان ایران باستان با گذشت زمان از قلمرو ایران خارج شدند.

این اثر تاریخی برجسته در گذشته در شهری به نام تیسفون قرار داشت. شهر تیسفون و شهرها و مناطق اطراف آن در حال حاضر بخش‌هایی از شهر مدائن عراق هستند. قرار گرفتن طاق کسری در کشور عراق  و عدم رسیدگی به آن، سبب بی‌توجهی و آسیب زیاد به این بنای باستانی ارزشمند شده است.

داستان ساخت طاق کسری

طاق کسری و دیوار آن از نمای کنار

عکاس: فضل الله عباس‌پور

درباره ساخت کاخ و ایوان کسری داستانی در شاهنامه فردوسی به چشم می‌خورد. در این داستان آمده است که خسرو پرویز پادشاه مشهور ساسانی برای ساخت کاخی بلند و باشکوه تمام معماران و کارگران را دعوت کرد تا از میان آن‌ بهترین را انتخاب کند. البته در روایت‌های دیگر سازنده این طاق و کاخ را شاپور اول می‌دانند.

کارگران در گذشته، بناها و معمارانی بودند که در طراحی و ساخت کاخ و طاق مهارت داشتند. پس از فراخوان خسرو پرویز، از شهرها و روستاهای دور و نزدیک کارگران زیادی برای ساختن بنای مورد نظر پادشاه داوطلب شدند؛ اما در نهایت خسرو پرویز سه تن از این معماران را انتخاب کرد.

دیوارهای اطراف طاق کسری از تمای کنار

عکاس: فضل الله عباس‌پور

یکی از جالب‌ترین نکته‌ها در این داستان گزینش خسرو پرویز از میان تعداد زیاد معماران است که در گذشته چندان متداول نبود. معمار برگزیده پادشاه فرقان نام داشت و با پذیرفتن شرایط خسرو پرویز شروع به ساخت کاخ و ایوان کسری کرد. پهنای دیوارهای کاخ در حدود ۱۰ متر بود و به همین دلیل فرقان دستور داد تا پی دیوارها را عمیق حفر کنند. پس از ساخت دیوارها فرقان قصد داشت تا ۴۰ روز برای نشست احتمالی دیوار صبر کند و پس از آن کار ساخت کاخ را ادامه دهد؛ اما خسرو پرویز نپذیرفت. سپس فرقان از پادشاه خواست تا ارتفاع دیوارها را اندازه بگیرند و پس از آن شبانه ناپدید شد.

فردای آن روز که خسروپرویز از غیبت فرقان خبردار شد دستور به زندانی کردن پیش‌کاران فرقان داد. تا سه سال بعد خبری از فرقان نبود و پس از آن دوباره پیش خسرو پرویز برگشت. پادشاه با خشم زیاد دلیل غیبت او را پرسید و فرقان در جواب به پادشاه گفت که پیش از مجازات من اجازه بده تا دوباره ارتفاع دیوارها را اندازه بگیریم. دیوارهای کاخ نیمه ساخته شده را دوباره اندازه گرفتند و با تعجب دریافتند که دیوارها در حدود پنج رش (معادل دو متر) کوتاه‌تر شده‌اند.

نمایی کامل از طاق کسری از روبه رو

منبع عکس: خبرگزاری ایمنا، عکاس نامشخص

در این زمان فرقان رو به خسرو پرویز کرد و گفت:

اگر سه سال پیش کار ساخت این کاخ را تمام می‌کردم، امروز دیگر دیوار و کاخی باقی نمانده بود.

خسرو پرویز که از دانش و مهارت فرقان متعجب شده بود به او اجازه داد تا کار ساخت این بنا را به پایان برساند.

اتمام ساخت کاخ و طاق کسری تا هفت سال پس از آن طول کشید. در ساختمان این کاخ از سنگ‌های قیمتی بسیاری استفاده کردند که سبب زیبایی و درخشش نمای طاق کسری از دور می‌شد. مهارت مهندسی و شیوه ساخت بنایی با این عظمت در سال‌های بسیار دور، امروزه توجه علاقه‌مندان به معماری در سراسر جهان را جلب می‌کند.

معماری طاق کسری

نمونه بازسازی شده از نمای طاق کسری و کاخ آن

تصویر بازسازی شده از کاخ و طاق کسری، منبع عکس: سایت راژه

طاق کسری یکی از بهترین نمونه‌های معماری از زمان حکومت ساسانیان است که با سایر بناهای به جا مانده از ایران باستان شباهت‌هایی دارد. گرچه بخش‌های زیادی از این بنای تاریخی در حال حاضر از بین رفته‌اند، مهندسان با استفاده از نرم افزارهای امروزی توانسته‌اند مدل ساختمان کاخ و طاق کسری را پیش از نابودی بازسازی کنند.

در حال حاضر از ساختمان کاخ کسری تنها ورودی این کاخ و طاق کسری باقی مانده است که به‌شدت در خطر ریزش قرار دارد. بلندی طاق کسری به ۳۷ متر می‌رسد. ساخت بنایی با این ارتفاع در دوره ایران باستان بدون ابزار و ماشین‌آلات پیشرفته نکته برجسته این سازه تاریخی به شمار می‌رود. در زمان ساخت ایوان مدائن استفاده از طاق نماها در ورودی سازه‌های بزرگ رواج داشت. کمبود منابع چوب در ایران سبب شد تا معماران برای طراحی طاق نماها روش‌های جدید ابداع کنند و حلقه‌های قوس‌دار را جایگزین قالب‌های چوبی کردند. در این روش حلقه‌ها را به‌ترتیب به‌صورت زاویه دار روی یکدیگر می‌گذاشتند و فواصل بین آن‌ها را با ملات پر می‌کردند. در این روش از یک سمت ساختمان ساخت طاق نما آغاز می‌شد و در سمت دیگر به پایان می‌رسید. این طاق‌ها بیضی شکل بودند و ملات مورد استفاده در ساخت آن‌ها گچ بود.

دیوار طاق کسری و ستون های آن از نمای دور

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

ساخت بناهای بلند با ورودی‌های قوس دار و دایره‌ای از زمان حکومت اشکانیان در ایران آغاز شد و در زمان حکومت ساسانیان به‌تدریج رو به تکامل رفت. طراحی طاق نماهای دایره‌ای شکل نیز در این زمان متداول بود و در ساخت نمونه‌های مختلف آن‌ها از آجر استفاده می‌شد. برای استواری هرچه بیشتر طاق‌ها دیوارهایی محکم با پهنای زیاد می‌ساختند و تا حد ممکن از قرار دادن سوراخ‌ها و پنجره‌های اضافی در این دیوارها خودداری می‌کردند؛ به همین دلیل دالان‌های ورودی بناهایی از این دست تاریک هستند.

طاق کسری بلندترین طاق سقفی در جهان است که تنها با مصالح و ملات آن را ساخته‌اند و هیچگونه قالب‌بندی در پیکره این سازه وجود ندارد. تا پیش از تخریب بخش‌هایی از این بنا در سال ۱۹۳۰ میلادی بر اثر سیل، دیوار بالایی ایوان مدائن نزدیک به هفت متر ارتفاع داشت و در دو طرف قوس ورودی اتاق‌هایی به‌شکل ستون دیده می‌شدند.

طاق کسری و دیوارهای اطراف آن از نمای بالا

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا، عکاس نامشخص

به‌طور کلی معماری طاق کسری از نظر مهندسی بنا یکی از ارزشمندترین نمونه‌های معماری دوران ایران باستان به شمار می‌رود و در زمان حکومت ساسانیان نیز مکانی بسیار مهم برای برگزاری مراسم خاص و جشن‌ها بوده است. قالی معروف ایرانی به نام «بهارستان» نیز در این کاخ قرار داشت.

طاق کسری در طول سال‌های طولانی برای بسیاری از معماران مشهور جهان نمونه‌ای قابل اعتنا بود که با الهام گرفتن از آن سازه‌هایی را طراحی کردند و ساختند. طاق موزه ایران باستان نیز که به‌وسیله «آندره گدار» معمار برجسته فرانسوی طراحی شده است، نمونه‌ای از آثار الگو گرفته از ایوان مدائن به شمار می‌رود. سر در ورودی دانشگاه تهران نیز از دیگر سازه‌های ساخته شده از روی طاق‌ نماهای ایران باستان است که «محسن مقدم»، استاد دانشگاه تهران و باستان‌شناس برجسته آن را ساخت. 

شگفتی معماری طاق کسری

نمای پشتی طاق کسری در غروب

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

در ساخت طاق کسری و بنای کاخ آن چند نکته به چشم می‌خورد که سبب شگفتی مهندسان و معماران امروزی می‌شود. ساخت بنایی به بلندی ۳۷ متر و طول ۵۰ متر بدون ابزار و امکانات امروزی دور از ذهن به نظر می‌رسد و نشان از مهارت سازندگان آن در گذشته‌های دور دارد. از طرف دیگر قرار داشتن دیواری به بلندی هفت متر بالای طاق کسری نیز شگفتی معماری این سازه را بیشتر می‌کند.

مهارت معماران باستان در شیوه ساخت طاق کسری نظر مهندسان امروزی را به خود جلب می‌کند

ساخته شدن طاق کسری با آجر و تنها به کمک ملات گچ نیز از دیگر نکات جالب توجه در ساخت این بنا به شمار می‌رود. با وجود آسیب‌های بسیار از جنگ‌ها، سیل و زلزله، این طاق هنوز پا بر جا است. گرچه هدف پادشاهان ساسانی از ساخت کاخ و طاق کسری نمایش قدرت و ثروت بود، این بنا را به‌دلیل نمونه ارزشمندی از معماری و مهندسی در زمان ایران باستان برجسته می‌دانند.

شکاف طاق کسری

شکاف طاق کسری از نمای دور

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

قرار گرفتن طاق کسری در کشور عراق صدمه‌های زیادی به این بنای باستانی وارد کرده و متاسفانه بی‌اهمیت شمردن ایوان مدائن در طول سال‌های قبل، بخش قابل‌توجهی از این سازه را از بین برده است. بحران جنگ و ناامنی در کشور عراق در سال‌های اخیر نیز احتمال نابودی این بنای تاریخی را افزایش دادند.

گرچه در دهه‌های اخیر شهر مدائن و مناطق اطراف آن بارها به دست باستان شناسان کاوش شده‌اند، اقدامی جهت حراست از طاق کسری و خرابه‌های باقی مانده از دیگر آثار اطراف آن صورت نگرفته است. همچنین با وجود دارا بودن مشخصه‌های برجسته تاریخی، نام این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نکرده‌اند.

شکاف دیوار طاق کسری و سوراخ پایین آن از نزدیک

منبع عکس: سایت شفقنا، عکاس نامشخص 

متاسفانه با شروع سال ۲۰۲۱ میلادی، بخش‌های دیگری از سقف طاق کسری نیز فرو ریخت. شکاف طاق کسری نیز بر اثر گذشت زمان روز به روز در حال پیشرفت است و خطر نابودی کامل، این سازه تاریخی ۲۰۰۰ ساله را تهدید می‌کند. نفوذ آب باران در شکاف طاق کسری و تغییرات آب و هوایی در طول سال‌های اخیر شرایط را برای طاق کسری بحرانی‌تر کرده‌اند.

کارشناسان ایرانی با بازدید از طاق کسری احتمال ریزش کامل این بنا را محتمل می‌دانند. بنا بر نظر باستان شناسان، سقف ایوان مدائن بر اثر گذشت زمان و عدم رسیدگی مناسب در وضعیت بحرانی قرار دارد. بیش از ۶۰ درصد از آجرهای نمای طاق کسری تاکنون ریخته‌اند و با ادامه رویه موجود، تخریب کامل این بنا در آینده نزدیک، دور از انتظار نیست. به‌دلیل شیوع ویروس کرونا روند تصمیم گیری در مورد رسیدگی به این اثر تاریخی نیز کند پیش می‌رود. امیدواریم سازمان میراث فرهنگی ایران و دولت عراق دغدغه بیش‌تری برای حفظ این بنای تاریخی ارزشمند داشته باشند.

طاق کسری و تولد پیامبر

نمای کامل از طاق کسری و دیوارهای اطراف آن

منبع عکس: سایت چمدان، عکاس نامشخص

روایت‌های زیادی از شکسته شدن دیوارهای طاق کسری در زمان تولد حضرت محمد به چشم می‌خورد. برخی آثار و تفاسیر  اندیشمندان دینی، به طاق کسری و تغییر آن در زمان ولادت پیامبر اشاره می‌کنند. بر اساس این نقل قول‌ها، شب ولادت حضرت محمد ایوان کسری شکسته شده است، ۱۴ کنگره آن فرو ریخته‌اند، آتش آتشکده فارس نیز خاموش شده و دریاچه ساوه نیز از بین رفته است. گرچه این روایات و نقل قول‌ها به مرور زمان دست به دست شده‌اند، در مورد درستی آن‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد.

شعر در مورد طاق کسری

فردوسی شاعر حماسه سرای ایران در کتاب خود شاهنامه، درباره داستان ساخت طاق کسری و عظمت این بنا شعر سروده است. در بخش نخست این شعر، فردوسی از جست و جوی خسرو پرویز برای یافتن معماری در خور و شایسته سخن می‌گوید.

کنون از مدائن سخن نو کنم               سخن‌ها ز ایوان خسرو کنم

چنین گفت روشندل پارسی                که بگذشت سال از برش چارسی

که خسرو فرستاد کس‌ها به روم          به هند و به چین و به آباد بوم

برفتند کاریگران سه هزار                    ز هر کشوری هر که بد نامدار

از ایشان هر آنکس که استاد بود         ز خشت و ز گچ بر دلش یاد بود

دو صد مرد بگزید اندر میان                از ایران و اهواز و از رومیان

از ایشان دلاور گزین کرد سی               از این سی دو رومی یکی پارسی

گرانمایه رومی که بد هندسی              به گفتار بگذشت از پارسی

بر خسرو آمد جهاندیده مرد                برو کار و زخم بنا یاد کرد

وز آن سه گزیدند رومی یکی               که چون او نبد در جهان اندکی

در ادامه فردوسی مراحل ساخت و تکامل کاخ و طاق کسری را شرح می‌دهد و زیبایی و عظمت این بنای تاریخی را ستایش می‌کند.

بدو گفت شاه این ز من در پذیر             سخن هرچه گویم تو را یاد گیر

یکی جای خواهم که فرزند من               همان تا بسی سال پیوند من

بدو در نشیند نگردد خراب                     ز باران و از برف و از آفتاب

مهندس پذیرفت ایوان شاه                    بدو گفت من دارم این دستگاه

فرو برد بنیاد ده شاه رش                       همان شاه رش پنج کرده برش

ز سنگ و ز گچ بود بنیاد کار                   چنین کرد تا باشد آن پایدار

چو دیوار ایوانش آمد به‌جای                   بیامد به پیش جهان کدخدای

که گر شاه بیند یکی کاردان                    گذشته برو سال و بسیار دان

فرستاد باید بدان بارگاه                         پسندیده با موبد نیکخواه

بدو داد مردم از آنسان که خواست          برفتند و دیدند دیوار راست

بریشم بیاورد و تا انجمن                       بتابند باریک تابی رسن

ز بالای ایوان دیوار شاه                          به پیمود تا خاک دیوارگاه

چو بالای آن تاب داده رسن                    به پیموده از پیش آن انجمن

رسن سوی گنج شهنشاه برد                    ابا مهر گنجور او را سپرد

از آن پس بیامد به ایوان شاه                 که دیوار ایوان بر آمد به ماه

چو فرمان دهد خسرو زودیاب                 نگیرم بر این کار کردن شتاب

چهل روز تا کار بنشیندم                         ز کاریگران شاه بگزیندم

چو هنگامه کار ایوان بود                        بلندای ایوان چو کیوان بود

بدان کار خشمت نباید کرد                   مرا نیز رنجی نباید فزود

بدو گفت خسرو که چندین زمان             چرا خواهی از من تو ای بد گمان

بدانست کاریگر راستگوی                       که عیب آورد مرد دانا بدوی

که گیرد بدان زخم ایوان شتاب                اگر بشکند کم کند نان و آب

شب آمد شد آن کارگر ناپدید                  چنان شد کزان پس کس او را ندید

چو بشنید خسرو که فرغان گریخت          بگوینده بر خشم فرغان به ریخت

چنین گفت کانرا که دانش نبود               چرا پیش ما پیشدستی کرد

بفرمود تا کار او بنگرند                           همه رومیان را به زندان برند

دگر گفت کاریگران آورید                        گچ و سنگ و خشت گران آورید

بجستند هر کس که دیوار دید                ز بوم و بر شاه شد ناپدید

به بیچارگی دست از او بازداشت              همه گوش و دل سوی اهواز داشت

همی جست استاد آن تا سه سال            ندیدند کاریگری بی همال

بسی یاد کردند از آن کارجوی                  بسال چهارم پدید آمد اوی

یکی مرد بیدار با فرهی                          به خسرو رسانید از او آگهی

هم آنگاه رومی بیامد چو گرد                  بدو گفت شاه ای گنهکار مرد

بگو تا چه بود اندر این کار زشت              که دوری ز نیکی و دور از بهشت

چنین گفت رومی که گر شهریار                فرستد مرا با یکی استوار 

بگویم بدان کاردان پوزشم                       به پوزش پدید آید آمرزشم 

فرستاد و رفتند از ایوان شاه                     گرانمایه استاد با نیکخواه

همی برد دانای روسی رسن                      همان مرد را نیز با خویشتن

به پیمود بالای کار و برش                        کم آورد کار از رسن هفت رش

رسن باز بردند نزدیک شاه                        بگفت آنکه با او بیامد به راه

چنین گفت رومی که گر زخم کار                بر افروز دمی بر سر ای شهریار

بدانست خسرو که او راست گفت              کسی راستی را نیارد نهفت

رها کرد هر کس به زندان بدند                  بداندیش اگر بی گزندان بدند

مر او را چو ده بدره دینار داد                     به زندانیان چیز بسیار داد

بدان کار شد روزگاری دراز                         به کردار آن شاه را بد نیاز

چو شد هفت سال آمد ایوان به‌جای         پسندیده خسرو نیک رای

در بخش‌های مختلف از این شعر بلند، فردوسی به عظمت بنای طاق کسری اشاره می‌کند. به‌جز فردوسی در اشعار شاعران برجسته دیگر نیز از طاق کسری یا ایوان مدائن نام برده شده است. اشاره شاعران مختلف به این اثر تاریخی در آثارشان، اهمیت این بنای ایران باستان را در زمان ساخت آن نشان می‌دهد. شعر زیر نیز سروده‌ای از خاقانی است که پس از عبور از مدائن و بازدید از طاق کسری آن را سرود.

هان ای دل عبرت بین، از دیده نظر کن هان        ایوان مدائن را آیینه عبرت دان

یک ره ز ره دجله، منزل به مدائن کن                  وز دیده دوم دجله، بر خاک مدائن ران

عکس طاق کسری

در این قسمت می‌توانید عکس‌های متفاوتی از طاق کسری را از زاویه‌های مختلف ببینید. گرچه بخش‌های زیادی از این بنای تاریخی ارزشمند تاکنون از میان رفته‌اند، امیدواریم در آینده نزدیک اهتمام بیش‌تری برای حفظ و حراست از طاق کسری صورت بگیرد.

عکاس و منابع عکس‌ها: محمد علی نادعلی‌زاده و سایت‌های hajj.ir، ammi.ir، راژه و خبرگزاری‌های تسنیم، تابناک، ایرنا، ایسنا و اسکان نیوز

در این مقاله به معرفی طاق کسری یا ایوان مدائن، بنای باستانی به یادگار مانده از دوران حکومت ساسانیان در کشور عراق کنونی پرداختیم. اگر از این اثر تاریخی بازدید کرده‌اید، در ادامه می‌تواند تجربه خود را با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

طاق کسری کجاست؟

طاق کسری در کشور عراق و در فاصله ۴۰ کیلومتری از جنوب شرقی شهر بغداد قرار دارد.

طاق کسری توسط چه کسی ساخته شده است؟

عده‌ای از باستان شناسان قدمت طاق کسری را مربوط به دوره حکومت اشکانیان می‌دانند. بر طبق نظر بعضی کارشناسان نیز ساخت این بنا در دوره اشکانیان و گسترش و رونق آن در زمان پادشاهی انوشیروان ساسانی اتفاق افتاده است. در شاهنامه فردوسی به خسرو پرویز ساسانی به‌عنوان سازنده این اثر تاریخی اشاره می‌شود؛ اما در بیشتر روایت‌ها شاپور اول ساسانی را سازنده طاق کسری معرفی می‌کنند.

دلیل اهمیت طاق کسری برای ایرانیان چیست؟

طاق کسری بنای تاریخی متعلق به دوران حکومت ایران باستان و در گذشته در قلمرو حکومت ایرانیان بوده است. این بنا از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری به جا مانده از دوره ساسانیان به شمار می‌رود.

شگفتی طاق کسری در چیست؟

سبک معماری طاق کسری و بلندی این سازه با توجه به ابزار محدود در زمان ساخت آن سبب شگفتی مهندسان می‌شود.

نویسنده: مینا بهزادی‌منش

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا