نتایج یک مطالعه علمی: قابلیت‌ سنجش اکسیژن خون و ضربان قلب اپل واچ از دقت کافی برخوردار است

نتایج یک مطالعه علمی: قابلیت‌ سنجش اکسیژن خون و ضربان قلب اپل واچ از دقت کافی برخوردار است

اپل در سالیان اخیر با حفظ اِلمان‌های طراحی و اضافه کردن ویژگی‌های جدید، اپل واچ را به یک ابزار سلامتی‌محور کوچک تبدیل کرده است. در همین راستا، غول دنیای فناوری سال گذشته اپل واچ سری ۶ را به حسگر سنجش اکسیژن خون مجهز کرد که به کاربران اجازه می‌دهد در کم‌تر از ۱۰ ثانیه، سطح اکسیژن خونشان را بررسی کنند. البته کارکرد و دقت حسگرهای بیولوژیکی غیر تهاجمی در ساعت‌های هوشمند همواره با شک و تردیدهایی همراه بوده است؛ اما نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که قابلیت‌ سنجش اکسیژن خون اپل واچ ۶ تا حد بسیار زیادی قابل اعتماد و مشابه تجهیزات پزشکی است.

مطالعه یادشده توسط دانشگاه سائوپائولوی برزیل انجام شده و اپل واچ سری ۶ را در برابر یک جفت دستگاه پالس اکسیمتر تجاری قرار داده است. افزون بر این، تقریباً ۱۰۰ بیمار از یک کلینیک سرپایی پنومولوژی با بیماری بینابینی ریه (ILD) و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) با دستگاه‌ها مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. در این بررسی همبستگی تقریبا یکسانی بین ساعت اپل و اکسی‌مترهای تجاری برای اندازه‌گیری ضربان قلب و سطح اکسیژن خون مشاهده شد. بخشی از بیانیه دانشگاه سائوپائولو در باب مطالعه جدید به شرح زیر است:

نتایج ما نشان می‌دهد که اپل واچ سری ۶ روشی مطمئن برای سنجش ضربان قلب و سطح اکسیژن خون (SPO2) در بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی تحت شرایط کنترل‌شده است. پیشرفت فناوری ساعت‌های هوشمند همچنان در حال پیشرفت است و مطالعاتی برای ارزیابی صحت و قابلیت اطمینان در انواع بیماری‌ها باید انجام شود.

اپل مطالعات خود را در زمینه‌های مختلف پزشکی با همکاری سازمان و نهادهای بهداشتی انجام می‌دهد. برای مثال، این شرکت چندی پیش با دانشگاه واشنگتن و پژوهش‌کده آنفولانزای سیاتل به‌منظور سطح تشخیص بیماری‌های تنفسی در اپل واچ همکاری کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

گزارش‌های اخیر از آن حکایت دارند که اپل قصد دارد در سال آینده میلادی حسگرهای بیولوژیکی جدیدی برای سنجش گلوکز خون و دمای بدن به ساعت هوشمندش اضافه کند. گفته می‌شود این مهم با همکاری شرکت راکلی فوتونیکس صورت خواهد گرفت. راکلی فوتونیکس یکی از شرکت‌های نام‌آشنای این حوزه و اصلی‌ترین شریک تجاری اپل در ساخت و توسعه سیستم‌های مورد نیاز ساعت هوشمند محسوب می‌شود. راکلی به‌تازگی از شراکت چندساله با دو سازنده تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی خبر داده است که این امکان را فراهم می‌کند تا راکلی فناوری‌های سنجش نشانگرهای غیر تهاجمی نسل بعدی را در طیف وسیعی از اشکال ارزیابی و ترکیب کند.

گفته می‌شود این فناوری در دستگاه‌هایی استفاده خواهد شد که داده‌های مبتنی بر فوتونیک را از نقاط مختلف بدن با هدف نظارت بر شرایط سلامتی و ارائه تشخیص زودهنگام بیماری جمع‌آوری می‌کنند. از قرار معلوم، آزمایش‌های اولیه به به‌کارگیری فناوری جدید در مراکز پزشکی مانند بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها محدود خواهد بود؛ اما راکلی انتظار دارد این همکاری بتواند به توسعه حسگرهای بیومارکر (نشانگرهای زیستی) بی‌درنگ و غیر تهاجمی در دستگاه‌های قابل حمل و مصرفی نظیر ساعت‌ هوشمند منجر شود.

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با اپل واچ به این صفحه مراجعه کنید.
منبع : www.zoomit.ir

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا