نخستین خدمه کاملا خصوصی اسپیس ایکس با فرود آبی تاریخی، ماموریتشان را به پایان رساندند

نخستین خدمه کاملا خصوصی اسپیس ایکس با فرود آبی تاریخی، ماموریتشان را به پایان رساندند

یکشنبه صبح به وقت ایران، کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس که حامل چهار شهروند خصوصی بود، از داخل جو زمین عبور کرد و با فرود آبی در اقیانوس اطلس، نخستین مأموریت کاملا خصوصی تاریخ را به پایان رساند. مسافران این پرواز شامل جرد آیزاکمن، کارآفرین میلیاردر، سایان پراکتر، زمین‌شناس، هیلی آرسینو، دستیار پزشک و کریس سمبروسکی، مهندس داده، به نخستین خدمه‌ای تبدیل شدند که بدون حضور هیچ فضانورد حرفه‌ای آموزش‌دیده‌ای به دور زمین می‌چرخند.

منطقه فرود آبی خدمه در اقیانوس اطلس، در تقریبا ۴۸ کیلومتری شرق مرکز فضایی کندی ناسا قرار داشت. فضانوردان سه روز پیش، سوار بر موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس از این مرکز به فضا پرتاب شدند. در ساعت حدودا ۰۳:۳۲ به وقت ایران، کرو دراگون دو مجموعه از چترهای نجات خود (شامل دو چتر اولیه و سپس چهار چتر نهایی) را گشود تا سرعت نزولش به سمت اقیانوس را کاهش بدهد. فرود آبی در ساعت ۰۳:۳۶ به وقت ایران به‌ وقوع پیوست و تیم‌های نجات اسپیس ایکس به‌ منظور گرفتن خدمه از آب، سوار بر قایق عازم محل فرود شدند.

از پرتاب در پنجشنبه ساعت ۰۴:۳۲ تا فرود آبی در صبح امروز، مأموریت اینسپریشن ۴ درمجموع ۷۱ ساعت به‌ طول انجامید. اهداف این ماجراجویی مداری دو چیز بود؛ اول جمع‌آوری ۲۰۰ میلیون دلار برای بیمارستان اطفال سنت جود، نهادی غیر انتفاعی که درباره سرطان پژوهش می‌کند و خدمات درمانی رایگان به کودکان مبتلا به سرطان و دیگر بیماری‌های خطرناک ارائه می‌دهد و دوم، انجام مطالعه علمی روی چگونگی واکنش بدن مسافران به ریزگرانش. به‌ نقل از خبرگزاری ورج، از زمان پرتاب در پنجشنبه بامداد، تقریبا ۲۰ میلیون دلار جمع‌آوری شده و کل پول به‌دست‌آمده برای بیمارستان، به نزدیک ۱۵۳ میلیون دلار از هدف ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است. ایلان ماسک امروز صبح در توییتی اعلام کرد که مسافران می‌توانند برای ۵۰ میلیون دلار باقی‌مانده روی او حساب کنند.

فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس به‌ همراه فضانوردان آماتور خود، بازگشت کاملا خودکارش به جو را در حوالی ساعت ۰۲:۴۱ به وقت ایران آغاز کرد. کپسول در آن زمان، مخزن خود را دور انداخت و مجموعه‌ای از پیشرانه‌ها را به‌ منظور کاهش مدارش به سمت جو زمین روشن کرد.

خدمه ماموریت خصوصی اینسپریشن ۴

از چپ به راست: هیلی آرسینو، جرد آیزاکمن، سایان پراکتر و کریس سمبروسکی.

بازگشت خدمه به زمین ظاهرا بدون حادثه بود. آن‌ها طبق انتظار به جو وارد شدند و ارتباطشان با کنترل مأموریت اسپیس ایکس در کالیفرنیا را به‌ علت تشکیل پوشش پلاسما در اطراف کپسول، به‌ مدت تقریبا هفت دقیقه از دست دادند. در جریان ورود دوباره به جو، دمای سطح خارجی کپسول به ۱۹۲۶ درجه سانتی‌گراد رسید؛ اما خدمه به‌وسیله لباس‌های پروازشان و تهویه هوای تقویت‌شده درون کپسول، خنک نگاه داشته شدند. کرو دراگون از آسمان فراز شمال شرق آمریکای جنوبی به زمین وارد شد و به سمت ساحل کیپ کاناورال حرکت کرد.

چترهای نجات اولیه طبق برنامه گشوده شدند و سرعت فضاپیما را از ۵۶۳ کیلومتر بر ساعت به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت کاهش دادند. این چترها در کمتر یک دقیقه بعد در ارتفاع تقریبا ۵۴۸ متری جدا و با چهار نجات دیگر جایگزین شدند. چترهای اصلی سرعت فضاپیما را به تقریبا ۲۴ کیلومتر بر ساعت رساندند.

تقریبا یک ساعت پس از فرود آبی، کپسول به‌وسیله قایق نجات اسپیس ایکس به‌ نام «گو سرچر» از آب گرفته شد. پس از آن، تیم‌های نجات دریچه کرو دراگون را گشودند و خدمه را به نوبت به بیرون هدایت کردند. اول آرسینو از فضاپیما بیرون آمد، پراکتر نفر بعدی بود و در نهایت سمبروسکی و آیزاکمن کپسول را ترک کردند.

قایق نجات کپسول دراگون را از آب می‌گیرد

کرو دراگون از آب گرفته شد و روی سکویی کوچک روی قایق نجات اسپیس ایکس قرار گرفت.

خدمه در طول سه روز سفر فضایی در ارتفاع تقریبا ۵۸۴ کیلومتری، با بیماران سنت جود تماس ویدئویی برقرار کردند، زنگ بورس نیویورک را به صدا درآوردند و با دوستان و خانواده در تماس بودند. آیزاکمن سر پیروزی تیم ایگلز در مسابقات سوپر بول، چهار هزار دلار در لاس‌وگاس شرط‌بندی و در زمانی دیگر، از راه دور با تام کروز صحبت کرد.

مقاله‌های مرتبط:

کپسول حامل فضانوردان خصوصی اسپیس ایکس به‌ نام رزیلینس، همان فضاپیمایی است که تقریبا یک سال پیش، خدمه‌ای چهارنفره از فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی حمل کرد و به زمین بازگرداند. علاوه بر اعمال برخی تغییرات جزئی، گنبدی شیشه‌ای بر فراز این فضاپیما نصب شد که نمایی ۳۶۰ درجه از فضا به مسافران می‌داد.

اینسپریشن ۴ علاوه بر اهداف رسمی مأموریت، نشان داد که سفر به مدار زمین صرفا دیگر برای فضانوردان دولتی نیست. سایر مأموریت‌های آتی کرو دراگون شامل اولین مأموریت خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال آینده است. شرکتی که این پرواز را رزرو کرده، آکسیوم اسپیس نام دارد و اکنون برای سه سفر دیگر به آزمایشگاه مداری با فضاپیمای اسپیس ایکس ثبت‌ نام کرده است.

منبع : www.zoomit.ir

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا