اعتراضات مردم السالوادور علیه بیت کوین بالا گرفت

اعتراضات مردم السالوادور علیه بیت کوین بالا گرفت

در روز چهارشنبه ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ (۲۴ شهریور ۱۴۰۰)، یعنی روز استقلال السالوادور، اعتراضات علیه قانون جدید بیت کوین در این کشور بالا گرفت و مطبوعات محلی از خشم شهروندان در برابر اجرایی شدن این قانون خبر دادند.

به گزارش دیکریپت، معترضان در سن سالوادور، پایتخت این کشور، یک دستگاه خودپرداز بیت کوین را به آتش کشیدند و برخی نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «ما بیت کوین نمی‌خواهیم» و «نه به دیکتاتوری» به خیابانها آمدند.

السالوادور اولین کشور در جهان است که بیت کوین را بهعنوان پول رایج مملکت به رسمیت شناخته. این قانون از تاریخ هفتم سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۶ شهریور ۱۴۰۰) در السالوادور اجرایی شد.

نایب بوکله، رئیس جمهور این کشور، ضمن محکوم کردن اعتراضات کاربران در توییتر، از مطبوعات نیز انتقاد کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

مردم السالوادور از ماه جولای (تیر ۱۴۰۰) نارضایتی خود از تصمیم رئیسجمهور این کشور مبنی بر رسمی شدن استفاده از بیت کوین را طی اعتراضاتی اعلام کرده بودند؛ اما طبق گزارشهای محلی، اعتراضات روز چهارشنبه در این کشور، شدیدترین واکنش مردم محسوب میشود.

مردم السالوادور علاوه بر اعتراض به قانون جدید بیت کوین، از عملکرد رئیسجمهور این کشور نیز ناراضی هستند؛ آنها معتقدند نایب بوکله با تضعیف استقلال بخش قضایی کشور باعث تمرکز بیش از حد قدرت شده است.

نتایج قبلی نظرسنجیها در مورد عملکرد بوکله در تقویت امنیت این کشور مثبت ارزیابی شده بود؛ اما اخیراً اقدامات مستبدانه او انتقادات زیادی به دنبال داشته است.

protest1با اجرایی شدن قانون جدید بیت کوین در السالوادور تمام کسبوکارها باید در ازای دریافت اجناس یا خدمات از هر کسی، پرداختهای بیتکوینی را بپذیرند.

الزامی برای استفاده از بیت کوین وجود نخواهد داشت؛ اما برای تشویق شهروندان، به کسانی که از والت رسمی این کشور استفاده کنند، ۳۰ دلار بیت کوین هدیه داده می‌‌شود.

مقاله‌ی مرتبط:

این والت، چیوو (Chivo) نام دارد و عملکرد آن همزمان با اجرایی شدن قانون پذیرش بیت کوین در السالوادور با مشکلات فنی همراه بوده است.

با توجه به دشواریهای اجرایی شدن این قانون، پیشتر بانکهای سرمایهگذاری مانند JP Morgan، مقامات آمریکایی و حتی بانک جهانی انتقاداتی در این باره مطرح کرده بودند و حالا اعتراضات گسترده مردم در این کشور مهر تأییدی بر انتقادات آنها است.

به نظر شما تبدیل ارزهای دیجیتال به پول رایج یک کشور، چه مشکلاتی به همراه خواهد داشت؟

منبع : www.zoomit.ir

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا