گارتنر: اپل در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ بیشتر از ۶ میلیون کامپیوتر مک فروخته است

گزارش‌های تحلیلی اخیر حاکی از آن است که کامپیوترهای مک فروش چشمگیری تجربه می‌کنند و شاید یکی از دلایل آن گذار موفق اپل به پردازنده‌های سفارشی مبتنی‌بر معماری آرم باشد که خرید مک‌ها را بیش از هر زمان دیگری جذاب کرده است. حال شرکت تحقیقاتی گارتنر گزارش جدیدی از برآورد فروش کامپیوتر‌های اپل در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ منتشر کرده است که نشان می‌دهد غول دنیای فناوری با فروش ۶ میلیون و ۸۶ هزار دستگاه کامپیوتر مک عملکرد چشمگیری از خود نشان داده و ظاهرا یک‌میلیون کامپیوتر مک بیشتری در‌مقایسه‌با سه‌ماهه گذشته فروخته است.

افزون‌براین، گارتنر ادعا می‌کند سهم اپل از بازار جهانی کامپیوتر‌های شخصی از ۷٫۴ به ۸٫۵ درصد افزایش یافته است. به‌طورکلی، این شرکت تحقیقاتی تخمین زده که در بازه مذکور در‌حدود ۷۱٫۶ میلیون کامپیوتر در سراسر جهان فروخته شده است. این رقم کامپیوتر‌های شخصی مبتنی‌بر ویندوز و مک و کامپوترهای فوق‌العاده قابل‌حمل نظیر سرویس‌های مایکروسافت را شامل می‌شود. درحقیقت، گارتنر فروش کروم‌بوک‌ها و آیپدها را در نظر نمی‌گیرد.

فروش ۷۱٫۶ میلیون محموله درمجموع افزایش ۴٫۶ درصدی را نشان می‌دهد؛ البته باید به این نکته توجه کرد که رشد سه‌ماهه قبلی ۳۵٫۷ درصد تخمین زده می‌شد؛ بنابراین، رشد فروش بسیار کاهش یافته است. میکاکو کیتاگاوا از گارتنر در بیانیه‌ای می‌گوید:

کمبود جهانی قطعات نیمه‌هادی و محدودیت‌های لجستیکی باعث تأخیر در تولید و عرضه برخی از مدل‌های کامپیوتر‌های شخصی سازمانی تا چهار ماه آینده و افزایش قیمت‌ مواد اولیه شده است که فروشندگان به کاربران نهایی تحمیل می‌کنند.

گارتنر انتظار دارد کمبودها و قیمت‌های بیشتر همچنان ادامه داشته باشد و تبعات آن ممکن است تقاضای کامپیوتر‌های شخصی را تا شش تا دوازده ماه آینده با کاهش مواجه کند. گفتنی است اپل قصد دارد به‌زودی نسل بعدی مک‌بوک پرو را در سه‌ماهه سوم یا چهارم سال جاری میلادی رونمایی کند که بر فروش کلی کامپوترهای مک در بازه‌های یادشده می‌تواند تأثیرگذار باشد.

برای مطالعه تمام مقالات مرتبط با اپل به این صفحه مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا