آزمایش سنجش ایمنی‌زایی پس از تزریق واکسن

واکسن‌هایی که برای نجات جان مردم از بیماری همه‌گیری کرونا تولید شدند و البته سؤالاتی مثل «بالاخره کدام واکسن را بزنیم؟» یا «آیا واکسنی که تزریق کردند، اثربخش بود؟» و… ذهن افراد را درگیر کرده است. جالب است بدانید بدون توجه به نشان تجاری واکسن با آزمایش سنجش ایمنی‌زایی پس از تزریق واکسن می‌توان از میزان اثربخشی آن اطلاع کسب کرد.

تکنولوژی ساخت واکسن‌ها به دو صورت کلی است: اول، ویروس ضعیف‌شده کووید۱۹ و دوم، mRNA که براساس RNA ویروس ساخته می‌شود. در فناوری اول که براساس ویروس ضعیف‌شده است، زمان تزریق واکسن در بدن آنتی‌بادی تولید می‌شود؛ درست همانند آنتی‌بادی‌ای که بدن افراد پس از ابتلا به کووید۱۹ تولید می‌‌کند. درمقابل در فناوری mRNA، آنتی‌بادی متفاوتی تولید می‌شود.

با وجود شباهت وجود آنتی‌بادی در هر دو فناوری تولید، آزمایش آنتی‌بادی معمول نوع آنتی‌بادی‌های مرتبط با میزان اثربخشی واکسن کرونا را تشخیص نمی‌دهد و به شما نمی‌گوید سیستم ایمنی بدنتان چگونه به واکسن پاسخ می‌دهد. آزمایش آنتی‌بادی کرونا، تنها می‌تواند به شما بگوید پیش‌از‌این به ویروس عامل کرونا مبتلا شده‌اید یا خیر. بنابراین، همچنان برای سنجش کارکرد واکسن کرونا به آزمایش تخصصی تشخیص میزان ایمنی‌زایی واکسن کرونا نیاز است.

تنها آزمایشگاه‌های خاصی در سطح کشور توانایی انجام این آزمایش را دارند؛ اما ساکنان شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، یزد، اهواز و تبریز با مراجعه به پلتفرم دکتردکتر و انتخاب شهر محل سکونت، به‌راحتی می‌توانند درخواست آزمایش ایمنی‌زایی این آزمایش و انجام آن در منزل را ثبت کنند و در محل انجام دهند. پس از ثبت درخواست در این پلتفرم، نیروی آزمایشگاه به محل اعزام می‌شود و پس از نمونه‌گیری و تحلیل نمونه در آزمایشگاه، جواب آزمایش را برای متقاضی ارسال می‌کنند.

پلتفرم دکتردکتر که پیش‌تر امکان نوبت‌دهی آنلاین پزشکان متخصص و مراکز درمانی، امکان تماس تلفنی با پزشکان متخصص مطرح کشور، امکان مشاوره متنی با هزینه کم را برای تمام ایران و امکان انجام انواع آزمایش‌های مربوط به کرونا ازجمله PCR و آزمایش آنتی‌بادی و آزمایش کرونای ویژه‌ مسافران ایرلاین‌ها را برای ساکنان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، تبریز، اهواز و یزد در منزل فراهم کرده بود، به‌تازگی امکان درخواست آزمایش سنجش ایمنی‌زایی واکسن کرونا را نیز به خدماتش اضافه کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا