نظرسنجی اخیر استیم از برتری اینتل بر AMD و افزایش کاربران ویندوز 7 خبر می‌دهد

بر اساس آخرین نظرسنجی سخت‌افزاری استیم که طی ماه گذشته میلادی انجام شد، ویندوز ۷ همچنان کاربران جدیدی به سوی خود جذب می‌کند. نسخه ۶۴ بیتی این سیستم عامل انتخاب ۴٫۸۸ درصد کاربران استیم بوده و طی ماه گذشته افزایش ۲٫۹۱ درصدی تجربه کرده است. چنین آماری به این معنی است که در حال حاضر ۵ درصد گیمرها (یکی از هر ۲۰ گیمر) همچنان مقید به استفاده از ویندوز ۷ هستند. این در حالی است که نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۱ نیز به صورت رسمی معرفی شده و نسخه آزمایشی آن در دسترس کاربران قرار گرفته است.

سهم بازار پردازنده‌‌ها در نظرسنجی استیم ۲۰۲۱

در بخش سخت‌افزار، AMD سی درصد از سهم بازار CPU را به رقیب دیرینه خود اینتل واگذار کرده است تا سهم کل این برند در بازار پردازنده مرکزی به ۲۸٫۴۱ درصد برسد.

با نگاهی به بخش واقعیت مجازی (VR) هم نتایج جالبی به چشم می‌خورد. در این قسمت، سهم «سایر» تولیدکنندگان و محصولات از یک درصد در ماه می به ۱۴٫۴۸ درصد در ماه ژوئن رسیده است. علاوه بر این فروش Oculus Quest 2 با ۱۱٫۸۰ درصد سقوط مواجه شده است.

با این آمار، باید دید آیا AMD می‌تواند ۳۰ درصد سهم ازدست‌رفته‌ی بازار پردازنده مرکزی را دوباره در اختیار بگیرد و تا ماه بعد از آن محافظت کند یا خیر. از سوی دیگر، سهم بازار این برند در بخش پردازنده گرافیکی نیز قابل مقایسه با رقیبش انویدیا نیست و درحالی‌که ۷۶ درصد سهم بازار در اختیار کارت‌های گرافیک انویدیا قرار دارد، سهم AMD تنها ۱۵ درصد محاسبه شده است. آمار فوق اختلاف فاحشی در سهم بازار کارت‌ گرافیک نشان می‌دهد؛ اما این اعداد نشانگر کیفیت محصولات این دو برند نیست و نگاهی به بهترین کارت‌های گرافیک موجود در بازار همچون RTX 3060 Ti یا Radeon RX 6800، نشان‌دهنده این واقعیت است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا